År Konstnär Titel Teknik
1901 P Ekström Motiv från Särö Olja
1902 Gottfrid Kallstenius Augusti månsken Olja
1903 Märta Améen Utanför krogen Brons
1904 G Rydberg Landskap med kor Olja
1905 E Stenberg Åfreds-Anna Olja
1906 Gottfrid Kallstenius Vid kumlet Olja
1907 Gottfrid Kallstenius Sommar Olja
1908 Nils Kreuger Forngraf på Hallandsås Olja
1909 Bruno Liljefors Räf på sten Olja
1910 Carl Larsson Kring kaktusen Akvarell
1911 Hanna Pauli Kongälf Olja
1912 Reinhold Norstedt Månsken Olja
1913 Carl Milles Selma och Fanny Marmor
1914 Per Ekström Stockholms ström Olja
1915 Otto Strandman Ute Brons
1916 Carl Wilhelmson Modellen Olja
1917 Gottfrid Kallstenius Månskensnatt Olja
1918 Anton Genberg Motiv från Björnänge Olja
1919 Julius Paulsen Laesende ung kvinde Olja
1920 Ivar Kamke Spetssömmerskor Olja
1921 Christian Eriksson Jakt Brons
1922 Gösta von Hennigs I vänstan på entré Olja
1923 Carl Wilhelmson Barn och frukter Olja
1924 Carl Eldh Maja Ignaberga-kalksten
1925 Gottfrid Kallstenius Afton vid Vättern Olja
1926 Nils Kreuger Plöjning Olja
1927 Gottfrid Kallstenius Månsken Olja
1928 Nils Kreuger Rue de la Reine Blanche Olja
1929 Eric Grate Astri Brons
1930 Gottfrid Kallstenius Middagsbelysning Olja
1931 Eric Grate Ung flicka Brons
1932 Anton Genberg Tidig vår Olja
1933 Wilhelm Smith Mjölkning Olja
1934 Anton Genberg Vårlandskap, Matvik, Blekinge Olja
1935 Axel Sjöberg Gamla askar, Roslagen Olja
1936 Eric Grate Marianne Brons
1937 Carl Eldh Löpare, skiss för skulptur i Stadion Brons
1938 Nils Möllerberg Galathea Brons
1939 Otto Strandman Dansen Brons
1940 Axel Sjöberg Snö och öppet vatten Olja
1941 Sven Erixon Lisboa Olja
1942 Hilding Linnqvist Mullbärsträdet Olja
1943 Nils Möllerberg Flicka som kammar sig Brons
1944 Hugo Zuhr Från Åsmon Olja
1945 Martin Åberg Barn vid stranden Olja
1946 H. K. H Prins Eugen Lantgård vid Örnberga Olja
1947 Carl Eldh Eva Brons
1948 Gustaf Nordahl Lena Brons
1949 Sven Lundqvist Colliouse Bronsrelief
1950 Axel Nilsson Italienskt landskap, Alatri 1949 Olja
1951 Gunnar Svensson Le Pouldu, Bretagne Olja
1952 Bror Hjorth Rodin och hans musa Brons
1953 Hilding Linnqvist Målarens attribut Olja
1954 Axel Nilsson Sommarinteriör Olja
1955 Kalle Hedberg Dam i svart Olja
1956 Hugo Zuhr Motiv från Kithira Olja
1957 Gerhard Henning Siddende pige Brons
1958 Gustaf Nordahl Flickhuvud Brons
1959 Hugo Zuhr Hus vid stranden Olja
1960 Evert Lundquist På åkern Olja
1961 Sven Erixon Blommor i köket Olja
1962 Liss Eriksson Tonåring Brons
1963 Lage Lindell Grupp Olja
1964 Ragnar Sandberg Nature morte:Glas i köksfönstret Olja
1965 Eric Grate Det etymologiska kvinnorovet Brons
1966 Gideon Börje Blomsterbukett Olja
1967 Lennart Rodhe Familjen Olja
1968 Inge Schiöler Bränning Olja
1969 Asmund Arle Människor och vagn Brons
1970 Sven Erixson Från fönstret på Badstugatan Olja
1971 Olle Nyman Syrénbukett Tempera
1972 Hilding Linnqvist Storm vid Medelhjavet, Tunisien Akvarell
1973 Ragnar Sandberg Badande på bryggan Olja
1974 Siri Derkert Systrarna Olja
1975 Lennart Gram Blomfönster och flygande fåglar Olja
1976 Olle Nyman I vit hatt Olja
1977 Bror Marklund Gestalt i storm Brons
1978 Evert Lundquist Det vita bordet Olja
1979 K A Pehrson Panorama sentimentalica Akryl
1980 Alf Lindberg Väntan Olja
1981 Sixten Lundbom Tre kolonner Olja
1982 Philip von Schantz Röda vinbär Olja
1983 Eric Grate GLAVX – Athenas fågel Brons
1984 Lennart Rodhe Tiveden Akryl
1985 Olle Nyman Lunden Olja
1986 Edvin Öhrström Flykt Glas
1987 K A Pehrson Blåst i Mefoítto Akryl
1988 K G Bejemark Pianisten (Ulf Linde) Brons
1989 Bo Larsson Skuggan i parken Olja
1990 Ulf Gripenholm Möte, 1989 – 90 Tempera och olja
1991 Birgit Broms Avfärd Olja
1992 K A Pehrson Tralycra 600 m ö h Akryl
1993 Philip von Schantz Ljusockra, guldockra och cypisk umbra Olja
1994 P G Thelander Strömkarlen Olja
1995 Olle Bonnier Rymdkurva Olja
1996 Ulf Trotzig Vinddrag genom parken Akryl
1997 Ulrik Samuelson Blick stilla Olja
1998 Hans Hamngren Leonardo Olja, rödkrita, spegel
1999 Carl Fredrik Reuterswärd ”3-4″o”4-5” Gouache, krita och tusch
2000 Torsten Andersson Staty Olja
2001 Ernst Billgren Försiktig vänskap Bubinga, ek, blandteknik
2002 Rolf Hansson Runtom trappa, nr 8 Olja
2003 Lena Cronqvist Akvariet Olja
2004 Karin Mamma Andersson So long salong Akryl och olja
2005 Eva Löfdahl Exstruerad Skulptur
2006 Elis Eriksson Formel Olja och papper på duk
2007 Rita Lundqvist Måne Olja på duk
2008 Jockum Nordström Jag kladdar och skrifver Blyerts på papper
2009 Jarl Ingvarsson Guds ljusblå hund Olja och akryl på duk
2010 Klara Kristalova Blir Björk Glaserat stengods
2011 Andreas Eriksson In between a window#1 Olja på duk
2012 Helene Billgren Please please me Akryl på MDF
2013 Lars Englund Stabil Plåt kolorerad
2014 Sonja Larsson Blå Sfär Olja på akrylglas
2015 Marie-Louise Ekman Fågelbarn och penslar Olja på duk
2016 Anna Nordenskiöld Orientalisk röd Alkydfärg på linneduk

Mellan år 1832-1900 finns vinsterna utan någon egentlig förstaprisordning.